історія відділення АІТ реанімації Рівненщини
Сучасне відділення АІТ в РОКЛ

Історія розвитку анестезіологічної служби РОКЛ

Початком створення анестезіологічної служби в Рівненській обласній лікарні, та й взагалі в області, можна вважати 1958 рік, коли на базі хірургічного відділення РОЛ було відкрито лікувально-консультативний та організаційно-методичний центр реанімації. Цей період характеризувався пошуками і впровадженням відомих на той час оптимальних методів знеболювання, з багатьма особливостями (розвиток йшов від маскових до ендотрахеальних знеболювань)

  • в 1954 році ВЕЛЬСЬКИЙ Віктор Михайлович привіз з Ленінграду  з кафедри анестезіології при Військово-медичній академії новуметодику наркозу з використанням дітіліну;
  • перші інтубації трахеї проводились пристосованими засобами з положення хворого на операційному столі на животі, пізніше ларингоскопом в положенні на спині;
  • після введення релаксантів штучна вентиляція легень проводилась методом Сільвестра, з 1961 року – з допомогою мішка Амбу (СТАДНИК Б.К.).
Колектив відділення реанімації: В. Лавренюк; Г. Созонюк; І. Вельський; О. Серветник; Л. Серветник; В. Струменський; К. Мотузко. Другий ряд: В. Горевич; Л. Зінич; П. Матвійчук

Колектив відділення реанімації: В.Лавренюк; Г.Созонюк; І.Вельський; О.Серветник; Л.Серветник; В.Cтруменський; К.Мотузко.
Другий ряд: В.Горевич; Л.Зінич; П.Матвійчук

перші анестезисти

Біля джерел анестезіологічної служби стояли перші анестезисти, які були справжніми ентузіастами анестезіології та інтенсивної терапії:

  • ВИНОГРАДОВ В.О. – з 1956 року,
  • СТАДНИК Б.К. – з 1959 по 1961 роки,
  • КАДЕВСЬКИЙ М.М. – з 1962 року,
  • ГОРЕВИЧ В.О. – з 1964 року. 

На базі Рівненської обласної лікарні проводилась підготовка анестезистів для всіхрайонних лікарень області. В 1958 році було проведено перший ендотрахеальний наркоз - інтубація трахеї, (РИБАЧУК Г.В. та ВИНОГРАДОВ В.О.), який вже наближався до сучасних варіантів загального знеболювання.

Лікар РИБАЧУК Г. працював єдиним лікарем-анестезіологом до 1963 року на 0,5 ставки.

Всеволод Миколайович Струменський - перший обласний анестезіолог

В 1963 році на базі хірургічного відділення створюється відділення реанімації з автономним штатним розписом. Завідуючим стає Всеволод Миколайович СТРУМЕНСЬКИЙ - перший обласний анестезіолог. З його ім'ям пов'язаний значний період становлення анестезіологічної служби лікарні та області. Лікарем анестезіологом з 1963 року стає ВЕЛЬСЬКИЙ І.В. В роботу відділення впроваджуються нові методи анестезіології та інтенсивної терапії, проводиться підготовка кадрів для РОЛ та області.

Під керівництвом СТРУМЕНСЬКОГО В.М. створюється постійний колектив ентузіастів служби і починають розроблятися питання інтенсивної терапії, детоксикації, гіпербаричної оксигенації та інші методи. В той час робили анестезіологію та інтенсивну терапію сучасною лікарі: ЧУБАРЬ В.В., ЧОЛОВСЬКА О.М., ВЕЛЬСЬКИЙ І.В., СТАДНИК Б.К., ОЛЕЩУК І.Є., КОТ А.А., до них приєднались молоді лікарі СЕРВЕТНИК О.В., ТРІЛЬ Б.І., УШКЕВИЧ О.А., РУДИК С.К., а з 1979 року – МЕЛЬНИЧУК А.В., МАРТИНЮК В.М.  

В.Струменський: Знеболювання під час гінекологічного оперативного втручання
Лікарі-анестезіологі В.Горевич; Є.Боровий; В.Струменський

Лікарі-анестезіологі відділення: 
В.ГОРЕВИЧ,  Є.БОРОВИЙ; В.СТРУМЕНСЬКИЙ

МОТУЗКО Клара з 1972 року у відділенні реанімації працює експрес-лабораторія

З 1972 року у відділенні реанімації працює експрес-лабораторія, яку очолила Клара Олександрівна МОТУЗКО. В 1976 році в обласній лікарні відкривається повноцінне відділення реанімації на 6 ліжок (другий поверх кардіологічного корпусу) з ГБО. 

ОЛЕЩУК І.Є анестезіолог куратор педіатричного поста

У відділенні надається допомога дітям. Куратор педіатричного поста - ОЛЕЩУК І.Є.

Проводиться вивчення нових методик та впровадження їх в роботу Рівненської обласної лікарні: СЕРВЕТНИК О.В., ТРІЛЬ Б.І. - гемосорбція, МЕЛЬНИЧУК А.В. - провідникова анестезія. Відділення забезпечується сучасною на той час наркозною, наркозно-дихальною, моніторною, лабораторною апаратурою.

З 1976 року обласна лікарня як найбільший лікувально-діагностичний і організаційно-методичний центр області стає базою передового досвіду МОЗ України, кафедри організації охорони здоров’я Київського інституту вдосконалення лікарів, ЦОЛІУЛ та ВООЗ із охорони здоров’я сільського населення.

Олександр Васильович СЕРВЕТНИК прийшов у реанімаційне відділення РОЛ у 1976 році, брав активну участь у розвитку санавіації, був одним із тих, хто розвивав анестезіологічну та реанімаційну службу, першим опанував нові медичні технології та методики - гемосорбцію, плазмоферез, щедро ділився знаннями і досвідом з колегами.

Здобутки і досягнення в галузі реанімації були поширені у всі райони області й лікарні Рівного, видано в 1981 р. книгу «Організація реанімації сільського населення».

На фото: Б.Стадник; П.Матвійчук; М.Тверда; А.Мельничук; К.Мотузко, Г.Созонюк; А.Кирильчук.
Анестезіологі відділення приймали активну участь у з'їздах, конгресах, конференціях, семінарах, обміні досвідом з клініками СРСР, вивчали методики лікування, анестезії.

В 1983 році у відділенні реанімації проведено капітальний ремонт з використанням сучасних на той час будівельних матеріалів з підігрівом підлоги в палатах, з виділенням дитячого поста - лікарі ЗАХАРЧЕНКО Ю.П., ЗІМОВСЬКА О.В.  До цього анестезіологія та невідкладні стани у дітей не були виділені в окремий профіль і тому практично всім лікарям-анестезіологам «по сумісництву» доводилось бути педіатрами.

В 1985 році в реанімації було створено дитячу палату, а в штаті відділення з’явилась «педіатрична група», до складу якої увійшли І.Є.ОЛЕЩУК, Ю.Т.ЗАХАРЧЕНКО та О.В.ЯЦКОВЕЦЬ. Саме Івану Євгеновичу ОЛЕЩУКУ належить першість на Рівненщині у впровадженні реґіонарної анестезії у дітей. Він завжди був оточений інтернами, і багато хто з нинішніх анестезіологів з теплотою згадують його як свого вчителя. Згодом Іван Євгенович очолив відділення реанімації у пологовому будинку №2. В 1989 році відкрилась Рівненська обласна дитяча лікарня, дитяча анестезіологія відокремлюється, і лікарі Ю.Т.ЗАХАРЧЕНКО, О.В.ЯЦКОВЕЦЬ переходять туди працювати дитячими анестезіологами.

В травні 1990 року колективом відділення був обраний на альтернативних виборах завідуючим відділення А.В.МЕЛЬНИЧУК. Відділення АІТ після відокремлення відділення детоксикації з 30 грудня 1991 року перемістилося на другий поверх кардіологічного корпуса (на місце відділення гематології), розгорнуте на 12 ліжок. Тоді ремонт відділенняпровели силами колективу.

відділення детоксикації РОКЛ

З 1990 року відділення детоксикації надає допомогу хворим з  інтоксикацією, базуючись на сучасних методах анестезіології – гострий діаліз, плазмаферез, "штучна печінка", ультрафільтрація.

Завідувач відділення інтенсивної терапії екстракорпоральних методів детоксикації В.М.МАРТИНЮК

Лікарі-анестезіологи:

ДЕРЕПА С.В., ШЕВЧУК О.В., СЕМЕНЧУК К.П. 

Фельдшери-лаборанти:

КИРИЛЬЧУК Г.О., КОЛЕНЧУК Н.Г., ТКАЧУК Г.М., ЛЕЦКАЛЮК В.Ф.,

Анестезисти та медичні  сестри:

Г.П.ДИКА, В.О.ГОРЕВИЧ, М.М.КАДЕВСЬКИЙ, В.П.МАРТИНЮК,

Г.Т.ГАПИЧ, Р.В.ГУК, М.Я.БЕРЕЗИЦЬКА, Л.Н.ЗІНИЧ, П.В.МАТВЕЙЧУК, В.В.ЛАВРЕНЮК, Н.С.БУСИГІНА, Л.В.ГОЛЕНКО, Н.І.СТРАПЧУК, М.Ф.БЕРЕЖНА, Г.А.ДОВГАЛЕЦЬ, Н.С.ЛОГВИН, О.Р.ДМІТРІЄВА, Л.Є.СТЕФАНОВИЧ, М.Й.ЧУЛЕВИЧ, М.І.ТВЕРДА, Г.А.ЛЯДА, В.М.ГРОМОВА, Л.В.ШКОЛЬНИК, Г.МОКРИК, А.М.ЯВОРЕЦЬКА, О.С.ПИЛИПИНЕЦЬ, О.М.НАГОРНИЙ, С.КОКЛОВСЬКА, Т.БАБІЙ, В.С.ВОЙТОВИЧ, Г.САВИЧ, Ю.В.ХУДОВ, Д.В.РОЙКО, А.АТАМАНЧУК, Ю.А.КИРИКОВИЧ, М.П.КРУТА, О.ВОЙТЮК, Р.Ю.КОРЕНЬ, В.ОМЕЛЬЯНЕНКО

Молодші  медичні  сестри по догляду за хворими:

Л.БАЙКОВА, С.ПЛИС, Н.ХОЛОДЬКО, Н.КОРНЮШИНА, О.БАНЬКОВСЬКА, У.СОЛОМАНЮК, О.ПОЛІЩУК, Н.ДАШКЕЛЬ, Т.ПОЛІЩУК, О.МОТИЧАК, Ф.МОТИЧАК, О.ГОРБАЧУК

ФЕЛЬДШЕРИ-ЛАБОРАНТИ експрес-лабораторії :

Ткачук Г.М., Волощук О.А., Кирильчук А.О., Коленчук Н.Г., Кондратюк В.П., Лецкалюк В.Ф., Місюра О.І., Ткачук Г.М.,
Турченюк В.М., Іванчук Т.М., Янчик В.С., Познюр Л.П.  
Завідуюча експрес-лабораторією Н.А. Циберьова

2005 реконструкція відділення АІТ РОКЛ

В 2005 році було проведено ремонт-реконструкцію відділення АІТ за сучасними будівельними технологіями - централізована вентиляція з комп'ютерним регулюванням кондиціювання, підігрів та фільтрування повітря, налагоджено автономний внутрішній зв'язок, всі підрозділи комп'ютеризовані, кожна палата обладнана окремим санвузлом.  Відділення має можливість розгорнути 16 ліжок. У складі відділення функціонує експрес-лабораторія, обладнана сучасними аналізаторами.

реконструкція ВАІТ, 2005 р.

В 80–х роках в РОЛ створюється опікове відділення. Практика довела необхідність появи окремої анестезіологічної групи, що спеціалізувалась би тільки по опіковій травмі. Першим до групи реаніматологів–комбустіологів увійшов Ю.П.БЕЗПАЛЬКО, далі О.Г.ТИМОЩУК, з часом до команди «опікових» анестезіологів приєднався В.І.БАРЧУК, М.Ф.ЯЦЕНТЮК.

Пам’ятну меморіальну дошку засновнику анестезіологічної служби на Рівненщині Всеволоду СТРУМЕНСЬКОМУ відкрили у Рівненській обласній клінічній лікарні 16 травня 2011 р.. Він був одним з перших, хто займався в Україні цією нелегкою справою, за роки роботи виховав ціле покоління анастезіологів, створив свою школу фахівців анестезіологів-реаніматологів, ініціював створення обласного товариства анестезіологів-реаніматологів, яке він багато років очолював. Він передав вміння працювати в команді, заклав фундамент духовності у колектив. Нині справу лікаря ВсеволодаСтруменського продовжують його учні, його справа має розвиток. 

  • Перший ряд:  Я.Лосік; І.Вельський; А.Мельничук; К.Мотузко; В.Козярчук; О.Гнатюк.
  • Другий ряд:  С.Слива; В.Здробилко; О.Бучак; О.Вовк; Ю.Безпалько; В.Гудима.
  • Третій ряд:  О.Адамчук; І.Левчук; О.Карпець; Ю.Коваль; М.Барчук; Р.Бугайчук.

Професія анестезіолога не рідко ставить в ситуації, що потребують негайних рішень, гартує людей, довіра і взаємодія в роботі реанімації – це не просто слова. Відділення анестезіології та інтенсивної терапії  (реанімації) Рівненської обласної клінічної лікарні, колись започатковане Струменським, нині вважається одним із найкращих відділень в Україні. 

Асоціація анестезіологів
Рівненської області
© 2010-2021
Правління: 33007 Україна,
м. Рівне, вул. Київська, 78-Г
Відділення АІТ РОКЛ
телефон: (0362) 64-38-34
e-mail: goaaro@gmail.com
Приєднуйтесь на Facebook!