АСОЦІАЦІЯ АНЕСТЕЗІОЛОГІВ РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Завідуюча експрес-лабораторією
відділення АІТ (реанімації) РОКЛ

МОТУЗКО
Клара Олександрівна

Стаж роботи - 53 роки.
З них 40 років - у РОКЛ.
Категорія - Вища

Протягом 20 років очолювала обласну лабораторну службу.
Завідує експрес-лабораторією АІТ з 1972 року.


Ювілей - хороший привід озирнутися на прожиті роки, поглянути на сьогодення й намітити нові шляхи. Кларі Олександрівні Мотузко, завідувачці експрес-лабораторії відділення анестезіології та інтенсивної терапії Рівненської обласної клінічної лікарні, є про що згадати й розповісти. Адже за її плечима - 50-річний професійний досвід і неабияка життєва мудрість.

Народилася й зростала Клара Олександрівна в Росії, у далекому Приморському краї, в маленькому селищі під Комсомольськом-на-Амурі. Ще в дитинстві вона вирішила стати лікарем, тому у 1951 році вступила до Хабаровського медичного інституту. Навчатися їй подобалося - в інституті викладали такі поважні професори, як Хилемський, Ратнер, Сироткін та інші. Педагоги намагалися дати студентам якнайповніші знання. Та й студенти не дозволяли собі розслаблятися під час занять, бо добре знали, що готують їх для роботи у віддалених районах, де в лікувальних закладах гостро не вистачало лікарів і розраховувати на чиюсь допомогу там було б марним.

Закінчивши у 1957 році вуз і здобувши спеціальність лікаря-терапевта, Клара Олександрівна повернулася у рідне селище Картун. У дільничній лікарні, куди вона влаштувалася на роботу, їй довелося працювати водночас і головним лікарем цього закладу, і завідувачкою пологового будинку на 10 ліжок.

- Три роки я працювала в глушині, – розповідає Клара Мотузко. – Селище знаходилося за 120 кілометрів від залізниці. Навколо нього 15 сіл і жодного фельдшера. Я працювала там зовсім одна, тож доводилося бути і терапевтом, і акушером-гінекологом, і педіатром, і невропатологом, і навіть стоматологом. Спробувала на "смак" чи не всі лікарські спеціальності, хіба що тільки не оперувала. Щоб справлятися зі своїми обов'язками, я проходила спеціалізовані курси. Тоді був великий рівень захворюваності населення на туберкульоз. Мені самій доводилось читати рентгенівські знімки, і я пройшла курси з рентгенології. Мені потрібно було розумітися також на електрокардіограмах, бо найближчий спеціаліст з функціональної діагностики знаходився більш як за сто кілометрів, і я опанувала електрокардіографію.

Пізніше Клара Мотузко разом з чоловіком переїхала в місто Арсеньєв під Владивостоком, і влаштувалася терапевтом у міжрайонну лікарню. Щоб бути кваліфікованим спеціалістом, вирішила вивчити ще й лабораторну справу. Шість діб діставалася з Владивостока до Новокузнецька, щоб пройти двомісячні курси з гематології в Державному інституті вдосконалення лікарів. Згодом навчалася також на курсах з біохімії у Владивостоці, Санкт-Петербурзі, Києві, Харкові та Дніпропетровську.

Щоб підвищувати свій фаховий рівень, треба постійно вчитися – таке її переконання. Клара Олександрівна перебувала у постійному професійному пошуку. Свого часу вона мріяла навіть написати дисертацію. У 1967 році вона працювала гематологом у Тюменському медичному інституті, проводила дослідження.

У 1968 році сім'я Мотузко приїхала в Україну, на батьківщину чоловіка Клари Олександрівни. Україна одразу їй сподобалася. Проживши тут вже 40 років, вона вважає її своєю справжньою батьківщиною. Обидві доньки живуть за кордоном (Олена - в Тбілісі, а Ольга - в Санкт-Петербурзі) і кличуть матір до себе, та Клара Олександрівна нізащо не погоджується переїздити.

– Ніби мене ніщо тут і не тримає, я залишилася в Україні зовсім одна, але не хочу їхати звідси, – пояснює Клара Мотузко. – Тут моє серце, я прожила в цьому місті все своє свідоме життя і прикипіла до нього душею.

А ще тут моя робота, улюблений колектив, люди, які за десятки років роботи в обласній лікарні стали мені рідними.

 15 травня 2010 року виповнилося рівно 40 років відтоді, як Клара Олександрівна вперше прийшла на роботу в Рівненську обласну клінічну лікарню. На той момент у закладі не було вакантного місця для терапевта і її прийняли на посаду лікаря-лаборанта в клініко-діагностичну лабораторію. Крім цього, працювала на 0,5 ставки у відділенні гастроентерології і вела амбулаторний прийом інвалідів ВВв у поліклініці. Згодом керівництво лікарні запропонувало їй посаду завідувачки клініко-діагностичної лабораторії. Водночас Клара Олександрівна протягом 20 років очолювала обласну лабораторну службу. Завідуючою експрес-лабораторією А.І.Т. працює з 1972 року по сьогоднішній день, і є справжнім фахівцем своєї справи.

– Наша служба завжди була однією з найкращих в Україні, - пригадує Клара Мотузко. – Велику увагу її розвитку приділяли і обласне УОЗ з тодішнім начальником Іриною Андрєєвою, і адміністрація обласної лікарні. Нам завжди сприяли у починаннях, давали можливість навчатися на курсах вдосконалення кваліфікації, забезпечували апаратурою. Сьогодні ситуація складається по-іншому. Медична галузь України відчуває нестачу фінансування. Через це фактично протягом 10 років наша лабораторія не отримувала обладнання. І лише нещодавно, завдяки зусиллям адміністрації РОКЛ і завідувача відділення АІТ А.В. Мельничука, експрес-лабораторія отримала два нових мікроскопи та центрифугу. Щоправда, крім цього, нам потрібне й інше оснащення, наприклад коагулометр, апарати для визначення кислотно-лужного балансу, для аналізів сечі, а також новий біохімічний аналізатор. Бо той, на якому ми працюємо нині, без кінця ламається. Щоб відремонтувати його, нам доводиться викликати спеціалістів з Одеси, а ремонт щоразу обходиться лікарні у 13 тисяч гривень.

Завідувачкою експрес-лабораторії Клара Мотузко працює майже вісім років. Вона сповна віддається улюбленій роботі і з гордістю розповідає, що восени минулого року лабораторія була акредитована на п'ять років. Лаборанти щиро люблять і поважають свою завідувачку. Кажуть, хоч і вимоглива, буває іноді й насварить, але тут же й підтримає та підкаже, порадить, як треба чинити. А роботи в експрес-лабораторії всім вистачає. Адже працює вона цілодобово. Окрім відділення АІТ, у вечірній та нічний час вона обслуговує всіх пацієнтів обласної лікарні. Тут у повному обсязі проводяться всі біохімічні та клінічні дослідження.

– Іноді дівчатам і пообідати ніколи, - розповідає Клара Олександрівна. - На добу вони виконують у середньому 500-600 досліджень, а буває, що й 700. Працюють з великим навантаженням, але "на відмінно". Всього у нас в колективі один лікар, десять лаборантів і дві молодші медсестри. Всі спеціалісти  відповідальні та дуже досвідчені, мають від 20 до 40 років стажу. Так, зокрема, майже 40 років з нами працюють лаборанти Ганна Кирильчук, Віра Лецкалюк, Галина Ткачук, Неоніла Колінчук. Є серед нас і молодий спеціаліст - три роки тому до нас прийшла лаборант Оксана Остапчук. Вона влилася в наш колектив і нині успішно працює, все більше освоюючи професію. Моєю надійною помічницею в організації роботи експрес-лабораторії є старший лаборант Наталія Циберьова. А загалом, у нас дуже згуртований і дружний колектив. Ми живемо, як одна сім'я, ділимося один з одним і радістю, і горем. Між нами панує повне взаєморозуміння і ніколи не буває конфліктів.

–  Клара Олександрівна – дуже цікава й гармонійна людина, – каже Анатолій Мельничук. – Вона постійно турбується про розвиток лабораторної служби, активно цікавиться новинами в медицині і намагається бути в часі. Я знайомий з нею вже 30 років і радий, що вона працює з нами, бо впевнений, що без неї наша лабораторія була б зовсім іншою.

Ювілейне інтерв’ю вміщене в газеті «Медичний Вісник+»

Клара Мотузко підбирає кадри для лабораторії тільки за професійними ознаками. Викладає лабораторну справу медикам, які проходять курси підвищення кваліфікації в РОКЛ. Каже, що їй подобається навчати і вона старається передати лаборантам свої знання та досвід. Причому не втомлюється повторювати і пояснювати матеріал, поки вони все не зрозуміють. Цікаво, що у Клари Олександрівни її "учні" не отримують трійок. За знання вона ставить їм лише п'ятірки або двійки.
– Лабораторну справу можна знати на відмінно або взагалі її не знати,– каже Клара Мотузко.– Посередність тут недопустима. Лаборанти не мають права помилятися, адже за їхніми аналізами лікарі визначають діагноз хворого та призначають лікування. Ціна такої помилки може виявитися надто великою. Це головне правило, яке я й намагаюся донести до колег.
За словами Клари Олександрівни, лабораторна служба нині потерпає від нестачі кадрів. Молодь не поспішає братися за таку роботу – нелегку та невдячну. Чимало випускників училищ, спробувавши свої сили в лабораторії, одразу ж намагаються змінити місце роботи. Це засмучує Клару Мотузко, яка щиро вболіває за свою справу і цінує в людях, насамперед порядність, відданість професії та вірність обов'язку.

В 2015 році закінчила свою медичну діяльність та переїхала на постіне місце проживання в Грузію.

 
 
 
МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов
Оперативна розробка вебсайтів
 
 
 

Make a free website with Yola